صُبِ افـتو زده ای یار ، وَری راس آوو / عالـم آویـدنـه بیدار، وَری راس آوو / می چقه یاوو بخوسی که بیاین ری سَـرِت / تا نـَبـُردِنـتِ سَرِ دار ، وَری راس آوو گـنـــــا وه ی مـــــا   مظلوميت گناوه   

تا به حال نام چابهار را شنیده اید ؟ کیش ، قشم ، خرمشهر ، انزلی و آستارا را چطور ؟ این نامها را شاید بارها از تلویزیون یا دیگر رسانه ها دیده و شنیده  باشید . بی شک بزرگترین دلیل معروفیت اینها ، بحث تجارت و کالاهای متنوعی است که در این شهرها بدلیل ارتباط با کشورهای همجوار وجود دارد و دلیل عمده روی آوردن مردم به این اماکن ، تبلیغات فراوانی است که این نام ها را بر سر زبانها انداخته است . تبلیغاتی که از سوی مسئولین استانهایشان برای جذب گردشگر ، تجّار و مردم جهت بهرمندی هر چه بیشتر از این شهر های بندری است و نکته جالب توجه اینکه بدلیل نزدیک نبودن مراکز استانهای مورد نظر با دریا ، تلاش برای استفاده ی بهینه از این امکانات دو چندان شده است .

اما در جنوب ایران شهری وجود دارد به نام بندر گناوه که از بد حادثه مرکز استانش نیز شهری است بندری . گناوه قابلیت تجاری و تنوع جنسش شاید بیشتر از خیلی از این شهرها باشد  اما هیچگونه امکاناتی برای تبلیغ ندارد . کوته نظری مسئولین مرکز نشین استان حتی راه را بر استفاده ی استان از این شهر بندری گرفته است و کار ، گاه به جایی می رسد که حتی راه را بر امرار معاش مردم گناوه می بندند . آنها هجوم کم نظیر مسافران نوروزی به سمت این شهر را هم پنهان می کنند و شاید کمی درایت لازم بود تا از این استقبال به شکل بهتری استفاده می شد .

در این میان حتی روزنامه های محلی بوشهر نیز مساله را جور دیگری بیان می کنند . همکار خوبم آقای یونس قیصی زاده در سر مقاله روزنامه ی خود ،‌ نسیم جنوب ، آمار استقبال مسافران از گناوه را با بازدید کنندگان از حافظ و تخت جمشید مقایسه می کند . دوست عزیز خدا نکند شما نیز مثل خیلی از مسئولین بوشهری از سر حسادت قلم بر کاغذ رانده باشی اما به عنوان همکار و برادر کوچکترت می گویم که ایران زمین آنقدر مکانهای تاریخی و دیدنی دارد که اگر خود شما امسال به تخت جمشید رفته باشید دوست دارید برای تعطیلات بعدی نقطه دیگری را به چشم ببینی . و شاید خیلی از مردم دیدار از حافظ و تخت جمشید را برای فصل تابستان برگزینند تا در تعطیلات عید نوروز به شهرهایی سر بزنند که  تعطیلات تابستانی وقت مناسبی برای بازدید از آنجا نباشد . همکار گرامی شما چنان با تاسف از روی نیاوردنِ مردم به تاریخ ، فرهنگ و تمدن ما سخن گفته ای که فراموش کرده ای آمار بازدید کنندگان از حافظ و گناوه را در فصل دیگری مثلاً تابستان با هم مقایسه کنی .

نکته قابل بحث دیگر اینکه دیدار از حافظ و گناوه ، بازدیدهایی است از جنس و نیازهای درونی متفاوت و ای کاش شما حداقل این شهر را با شهرهایی  که در اول مطلبم نام بردم مقایسه می کردی تا هم قابل قیاس باشد و هم متوجه شوید که این شهر با تمام مظلومیت و بدون حمایت چگونه در خصوص جذب مسافر از اکثر این شهرها و بخصوص شهر شما (که تمام امکانات را برای خود نگه داشته) پیشی گرفته است .

جناب آقای قیصی زاده !! ما سنگ محبوب بودن شهرمان را به سینه نمی زنیم بلکه دوست داریم امکاناتی در این شهر باشد که سود آن شامل همه استان شود و این امکان پذیر نیست مگر اینکه شما با قلم بدون غرض تان کاری کنید که مسوءلین از حسادتی که دارند دست بردارند .

لینک
دوشنبه ٢٧ فروردین ،۱۳۸٦ - مسعود احمدزاده

   زنده باد طبيعت   

دوّمين نمايشگاه عكس:
علي احمدي ـ سيد عبدالحسين (نواب) موسوي ـ اله كرم افتخاري
افتتاح : دوشنبه ۲۰ فروردین ماه ۸۶ / ساعت ۳۰/۸ صبح
مکان : نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناوه
بازدید : از ۲۰ تا ۳۰ فروردین ماه ۸۶

لینک
پنجشنبه ٢۳ فروردین ،۱۳۸٦ - مسعود احمدزاده

   هر دم از اين باغ بری می رسد   

میدان اصلی هر شهر می تواند گوشه ای از خاطرات مسافری باشد که سالها پیش از آن شهر دیدن کرده است . این میدان می تواند دارای شکل ، حاوی نماد و طرح و جایگاه خاص برای نمایاندن تاریخ ، فرهنگ ، مذهب ، آداب و رسوم ساکنین آن شهر باشد و شاید طرحی جالب برای جذب توریست و یا حتی محلی زیبا و تفریحی جهت بر جای ماندن خاطراتی خوش در ذهن مسافران آن دیار . مقبره بو علی سینا  در همدان ، حرم امام رضا در مشهد ، میدان ائل گلی در تبریز ، میدان رئیس علی دلواری در بوشهر و ... همگی از این دسته اند .

حدود دو ماه پیش  میدان اصلی ، قدیمی و سر سبز گناوه به بهانه طرحی نو ، تخریب شد . این میدان به دلیل جا دادن حجم وسیعی از مسافران در ایام شلوغ ، تخریبش در این زمان انتقادات زیادی را در بر داشت ، به همین خاطر شهرداری با سرعت بیشتری روند احداث طرح جدید را پیش گرفت و اکثر کارهای آن را انجام داد ؛ اما آیا می دانید بزرگترین منظور شهرداری و شورا از این طرح چه بود ؟ آیا می دانید نمادهای زیبای میدان جدید چیست ؟ ایا می دانید چه نقش جالبی از فرهنگ ما در آن جای دارد ؟ یا در ذهن هر مسافر چه چیز بعد از ترک گناوه تداعی می شود ؟ جواب سوءالات بالا  زیاد  سخت نیست . بله ! ...

 دو سرویس توالت عمومی !!!

سالهاست مسولین شهر به دلیل نبود سرویسهای بهداشتی در سطح شهر مورد انتقاد قرار می گرفتند اما آیا جای بهتری برای این کار سراغ نداشتند ؟ هیچ محل مناسب تری نبود ؟ یا زمینی جا دار تر از اینجا به تورشان نخورد ؟ شاید هم می خواستند این همه مدت به مرگ بگیرند تا مردم به این تب راضی شوند . کاش می شد دانست این طرح از ذهن کدام کارشناس شهرداری تراوش کرده است .

*********************

از کنار ساحل ماسه ایِ گناوه خیابانی با نام زیبای خلیج فارس می گذرد که مردم این شهر روزانه برای تفریح ، استراحت و دیدنِ این نعمت خداوندی از آن می گذرند یا چند دقیقه در کنار ساحل ، تمام مشغولیات ذهنی خود را به امواج می سپارند تا کمی آرام  گیرند . در ایام نوروز و روزهای تعطیل دو ماهه ی آخر سال مسافران نیز که می خواهند از این ساحل زیبا بی بهره نمانند شب و روز خود را با بر پا کردن چادر در کنار این خیابان می گذرانند . حضور این مسافران می تواند کمک قابل توجهی برای درآمد زایی شهر باشد اما شهرداریِ ما در یک اقدام شگفت انگیز و تاریخی تمام راه های منتهی به این خیابان را بست و از هر اتومبیل خواه مسافر ، خواه بومی یا حتی تاکسی تلفنی مبلغ 1000 تومان جهت ورود به این خیابان و دیدن دریای خدادادی اخذ می کرد . این اقدام که با انتقادات فراوانی روبرو شد فقط یک روز دوام داشت اما این حقیقت را عیان ساخت که اینها هنوز نمی دانند راه کسب درآمد از دریا ، گرفتن پول جهت دیدن دریا نیست . آقایان محترم ! راه کسب درآمد از دریا ایجاد ابزارهای جانبی درآمد زاست در کنار ساحل . خدا نکند در این شهر بخواهند ابرو بردارند .

تو خود حدیث مفصل بخوان ...

لینک
سه‌شنبه ٧ فروردین ،۱۳۸٦ - مسعود احمدزاده