صُبِ افـتو زده ای یار ، وَری راس آوو / عالـم آویـدنـه بیدار، وَری راس آوو / می چقه یاوو بخوسی که بیاین ری سَـرِت / تا نـَبـُردِنـتِ سَرِ دار ، وَری راس آوو هر دم از اين باغ بری می رسد - گـنـــــا وه ی مـــــا   هر دم از اين باغ بری می رسد   

میدان اصلی هر شهر می تواند گوشه ای از خاطرات مسافری باشد که سالها پیش از آن شهر دیدن کرده است . این میدان می تواند دارای شکل ، حاوی نماد و طرح و جایگاه خاص برای نمایاندن تاریخ ، فرهنگ ، مذهب ، آداب و رسوم ساکنین آن شهر باشد و شاید طرحی جالب برای جذب توریست و یا حتی محلی زیبا و تفریحی جهت بر جای ماندن خاطراتی خوش در ذهن مسافران آن دیار . مقبره بو علی سینا  در همدان ، حرم امام رضا در مشهد ، میدان ائل گلی در تبریز ، میدان رئیس علی دلواری در بوشهر و ... همگی از این دسته اند .

حدود دو ماه پیش  میدان اصلی ، قدیمی و سر سبز گناوه به بهانه طرحی نو ، تخریب شد . این میدان به دلیل جا دادن حجم وسیعی از مسافران در ایام شلوغ ، تخریبش در این زمان انتقادات زیادی را در بر داشت ، به همین خاطر شهرداری با سرعت بیشتری روند احداث طرح جدید را پیش گرفت و اکثر کارهای آن را انجام داد ؛ اما آیا می دانید بزرگترین منظور شهرداری و شورا از این طرح چه بود ؟ آیا می دانید نمادهای زیبای میدان جدید چیست ؟ ایا می دانید چه نقش جالبی از فرهنگ ما در آن جای دارد ؟ یا در ذهن هر مسافر چه چیز بعد از ترک گناوه تداعی می شود ؟ جواب سوءالات بالا  زیاد  سخت نیست . بله ! ...

 دو سرویس توالت عمومی !!!

سالهاست مسولین شهر به دلیل نبود سرویسهای بهداشتی در سطح شهر مورد انتقاد قرار می گرفتند اما آیا جای بهتری برای این کار سراغ نداشتند ؟ هیچ محل مناسب تری نبود ؟ یا زمینی جا دار تر از اینجا به تورشان نخورد ؟ شاید هم می خواستند این همه مدت به مرگ بگیرند تا مردم به این تب راضی شوند . کاش می شد دانست این طرح از ذهن کدام کارشناس شهرداری تراوش کرده است .

*********************

از کنار ساحل ماسه ایِ گناوه خیابانی با نام زیبای خلیج فارس می گذرد که مردم این شهر روزانه برای تفریح ، استراحت و دیدنِ این نعمت خداوندی از آن می گذرند یا چند دقیقه در کنار ساحل ، تمام مشغولیات ذهنی خود را به امواج می سپارند تا کمی آرام  گیرند . در ایام نوروز و روزهای تعطیل دو ماهه ی آخر سال مسافران نیز که می خواهند از این ساحل زیبا بی بهره نمانند شب و روز خود را با بر پا کردن چادر در کنار این خیابان می گذرانند . حضور این مسافران می تواند کمک قابل توجهی برای درآمد زایی شهر باشد اما شهرداریِ ما در یک اقدام شگفت انگیز و تاریخی تمام راه های منتهی به این خیابان را بست و از هر اتومبیل خواه مسافر ، خواه بومی یا حتی تاکسی تلفنی مبلغ 1000 تومان جهت ورود به این خیابان و دیدن دریای خدادادی اخذ می کرد . این اقدام که با انتقادات فراوانی روبرو شد فقط یک روز دوام داشت اما این حقیقت را عیان ساخت که اینها هنوز نمی دانند راه کسب درآمد از دریا ، گرفتن پول جهت دیدن دریا نیست . آقایان محترم ! راه کسب درآمد از دریا ایجاد ابزارهای جانبی درآمد زاست در کنار ساحل . خدا نکند در این شهر بخواهند ابرو بردارند .

تو خود حدیث مفصل بخوان ...

لینک
سه‌شنبه ٧ فروردین ،۱۳۸٦ - مسعود احمدزاده